ZPĚT

Josef Dufek starší – poutavý rozhovor se spoluzakladatelem vinařství Dufek z Mistřína

Stařeček vždycky říkal: „Jožine, pamatuj si jednu věc, ještě rok a budu tomu rozumět, člověk se pořád učí…

Neformální rozhovor o životě a víně s panem Josefem Dufkem starším, spoluzakladatelem vinařství Dufek ze Svatobořic – Mistřína. Já sám znám pana Dufka osobně z mnoha degustací, kterých jsem se s přáteli zúčastnil. Vždy jsem žasl, nad jeho profesionálním projevem, nad jeho znalostmi, které by mu mohl závidět mnohý vysokoškolský profesor. Po našem rozhovoru, na který si pan Dufek našel čas v době stěhování sklepního hospodářství do nových prostor, mohu sám za sebe s čistým svědomím prohlásit, že  pan Josef Dufek starší, je nejen velmi vzdělaný a pracovitý, ale především skromný člověk. Posuďte sami.                                                     

17.5.2018 v Mistříně

Autor rozhovoru a článku: Patrik Tomáštík

Rozhovor byl autorizován

 

Josef Dufek starší, výstava vín v Uherském Hradišti 1.5.2018

 

 

 1. Vinařství Dufek se za poměrně krátkou dobu své porevoluční existence, významně zapsalo do tuzemského i světového vinařství. Mnohá ocenění z řad odborníků i prostých milovníků vína po celém světě, jsou toho jistě důkazem. Patříte mezi uznávané vinařské osobnosti. Jak byste se ale charakterizoval Vy sám, jako člověk?

Já už jsem vlastně důchodce, pomáhám synovi, který je  majitelem vinařství. Myslím si o sobě, že jsem poměrně pracovitý, někdy jsem popravdě trošku cholerik, zejména co se týká práce, když se nedělá v kvalitě, jakou bych si představoval, na to jsem důsledný. Mám prostě rád, když se ve vinařství i v jakékoliv jiné práci dělají věci pořádně, a udělá se vše, co je potřeba a co se udělat má. Jinak jsem ale poměrně klidný člověk.

 1. Pamatujete se čím jste chtěl být úplně poprvé, když jste byl malý?

To si pamatuju přesně, bavila mne letadla, takže cokoliv od nich. Vystudoval jsem střední průmyslovou školu v Uherském Hradišti se zaměřením na letadla.Absolventi táto školy pak nacházeli uplatnění v tehdejším Letu Kunovice. Chtěl jsem se tomu věnovat i po vysoké škole strojní v Brně, kam jsem nastoupil po maturitě. Bohužel mi umřela v té době maminka, měla 43 let, a já musel studia na vysoké škole přerušit, abych se postaral o nemocného otce,který byl jako ročník 1921 nuceně nasazený ve válce na práce do Německa, odkud se vrátil s podlomeným zdravím a zemřel nedlouho po mamince v 55 letech. Já se mezitím oženil a narodili se nám synové rok a půl po sobě. Tím pádem už nebylo ani pomyšlení na návrat na vysokou školu, bylo třeba se postarat o rodinu. Na vysokou školu jsem se už potom nikdy nevrátil, ale  vše okolo letadel mne dodnes zajímá.

 1. Kdybyste mohl vrátit čas, rozhodl byste se při výběru své profese jinak než dnes?

Kdybych mohl vrátit čas, asi bych se věnoval strojařině. Vinařství bylo v době, kdy jsem byl po maturitě, ne příliš perspektivní, a mě strojařina moc bavila a baví dodnes. Vinařství je taky krásné, ale je s ním spojená práce 24 hodin denně, do úmoru, bez zastavení…to si mnoho lidí neuvědomuje a vidí za vinařstvím jen zisky a ne tu nekonečnou dřinu. Vinařina dokonce řídila i dovolenou, pokud člověk neměl záskok, musela jít bokem. Takže obzvláště v posledních letech to byla dovolená většinou ve vinohradě.

 1. Byl jste ve školních letech spíše bavič třídy nebo spíše tichý introvert?

Tichý jsem v žádném případě nebyl, nedá se říci, že bych byl nějaký výtržník, spíše jsem byl v tom středu.

 1. Jste věřící člověk?

Jsem pokřtěný, u sv. přijímání jsem byl, ale do kostela chodím sporadicky, většinou na pohřeb nebo na svatbu. Důvodem je pracovní zaneprázdnění,protože jak se říká,vinohrad nepočká. Co se týká víry, myslím, že nějaká vyšší moc je, jestli je to ale Bůh nebo něco jiného, ať posoudí každý sám.

 1. Čtete knihy?

 Většinou odborné, v podstatě téměř žádnou beletrii, maximálně nějaké časopisy. Snažím se udržovat krok s moderními vědomostmi, zúčastňuju se různých seminářů, chodím na přednášky. Já vidím ve vinařském vzdělání nejen jakýsi potenciál, ale i nutnost, bez které nelze vyrábět dobrá vína.

 1. Jaký je Váš oblíbený autor?

Jak jsem řekl, čtu pouze odbornou literaturu.Jedním z autorů byl profesor Vilém Kraus, kterého jsem  znal osobně, byl to takový guru vinařství. Vážím si také mnoha dalších osobností – vinařů,ale nebudu je vyjmenovávat, abych náhodou na někoho nezapomněl.

 1. Co Vy a Vaše rodina? Jak se vyrovnává s plusy a mínusy Vaší profese? Berete si práci domů?

Beru si práci domů neustále, moje manželka je mi ale velkou oporou a chápe, že to jinak prostě nejde.

 1. Co si myslíte o velké oblibě sudových vín u zákazníků a o novele vinařského zákona, který tento prodej omezuje.

Já osobně nejsem zastáncem prodeje sudových vín v takové podobě, jak se to děje u nás, mám na mysli masový prodej sudových vín nejasné kvality ve velkém a lidmi, kteří nemají s výrobou vína nic společného.

 1. Jaká je Vaše nejoblíbenější odrůda vín?

Neuburské a Modrý Portugal.

 1. Máte rád burčák?

Mám, ale už takový ten řezný.

 1. Kdy jste vyrobil své první víno, úplně první i když nedokonalé.

Bylo to v 16 letech, to jsem převzal po tatínkovi malé sklepní hospodářství, který ze zdravotních důvodů i když byl vyhlášený vinař už vinařit nemohl , ale radil mi co  a jak. Hodně mi radil i stařeček, který vždycky říkával „Jožine, pamatuj si jednu věc, ještě rok a budu tomu rozumět, člověk se pořád učí…“ Moje první víno byla směs odrůd, hlavně staré odrůdy jako Veltlínské zelené, Müller Thurgau a tehdy ještě rozšířený Portugal šedý. Stařeček byl velký propagátor vinařství, byl jedním z prvních, kteří tady po válce roubovali evropskou révu na amerikány, kvůli révokazu. Postupně jsem získával zkušenosti, například na šlechtitelské stanici v Mutěnicích, z odborné literatury atd. Toto moje vinaření bylo ale pouze koníčkem při zaměstnání. Pracoval jsem ve Svatobořicích v Elektrosvitu a po práci se věnoval vinaření.

 1. Vím, že v rámci svého oboru hodně cestujete, kde se Vám nejvíce líbilo?

Za vínem jsem byl v Rakousku, Francii a Itálii. Z vín se mi líbila ta, která jsou velmi podobná našim, s pikantními kyselinkami.  Z oblasti Vachau, Alsaska a Aldo Adigge.

 1. Jakou máte rád hudbu?

V hudbě si nevybírám, rád si poslechnu vážnou hudbu, ale moje srdcovka je cimbálka. Nesmím zapomenout ani na country, hlavně v mládí. To jsme s kamarády podnikali tzv. pánské jízdy u táborových ohňů.

 1. Hrál jste nebo hrajete na nějaký hudební nástroj?

V mládí jsem hrál v dechovce na trubku. Byl jsem u začátků dnes už slavné Mistříňanky.

 1. Co se Vám na Vaší práci líbí?

Na mé práci se mi líbí tvůrčí činnost, neustálé zkoušení a zlepšování, nikdy nevíte, jak Vaše snažení dopadne. Jak říkával můj tatínek i stařeček, „Člověk se pořád učí“.

 1. Co se Vám na Vaší práci nelíbí?

Neúnosná byrokracie, ta je všudypřítomná a velmi nám ztrpčuje práci. Obrovské množství dokumentů a formulářů, které se musejí vést a evidovat. Permanentní kontroly úředníků ve vinařství. Neustálá nová nařízení a směrnice, kterými se musíme řídit, aniž by to mělo reálný význam. To se mi opravdu nelíbí. Skoro to je tak, že pro samé papírování nemáte čas na výrobu vína.

 1. Jste optimista?

Určitě optimista, jinak by to ani nešlo.

 1. Záleží Vám na tom, co si o Vás lidé myslí? Nebo věříte svému názoru a postoji, bez ohledu na populismus a za ním si stojíte ať se to někomu líbí nebo nelíbí?

Snažil jsem se v životě vždy říkat to co si myslím a za tím si stojím.

 1. Jste vlastenec? Hrdý Čech na svůj národ?

Určitě ano, jsem hrdý Moravák.

 1. Jaký alkoholický a nealkoholický nápoj preferujete jako běžný konzument?

Piju zásadně víno. To ochutnávám vlastně pravidelně, ať už při výrobě a školení vína a nebo při  řízených degustacích pro naše hosty.Tvrdý alkohol až na výjimky odmítám a když už, tak vyšší řady koňaků. Pivo téměř nepiju.

 1. Jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo?

Já nejsem vybíravý, sním v podstatě vše. Mám rád fazolovou polévku a smetanové omáčky. Neužije mě vůbec na uzeniny ani steaky. Když už maso, tak vařené a ryby.

 1. Pozorujete na sobě někdy profesionální deformaci?

Rozhodně ano! Někdy očichám i vodu.

 1. Díváte se na televizi? Jaké pořady Vás zajímají?

Dívám se každý den na zprávy a mám rád vědecké a naučné pořady. Rád se podívám na klasické české filmy, nebo kvalitní detektivku, ale těch je v poslední době jako šafránu. Hodně se mi líbily pořady o astronomii a astrofyzice, které uváděl Jiří Grygar.

 1. Sportujete rád? Jaký sport?

V mládí jsem dělal závodně atletiku, ač na to nevypadám. V současné době jako důchodce pracuju manuálně 6-7 hodin denně a to mi nahradí sportovní vyžití dostatečně.

 1. Jaká jsou podle Vás nejhorší lidské vlastnosti?

Závist!

 1. Věříte zprávám v novinách, v mediích atd?

Udělám si vždy vlastní názor, protože v médiích je často k vidění tvrdá demagogie.

 1. Máte při svém pracovním vytížení i nějaké koníčky, kterým s aktivně věnujete? Nebo jste se v minulosti věnoval? Jaké koníčky jste měl v dětství a mládí?

Jsem vášnivý citrusář. Věnuju se aktivně citrusařině od roku 1971. Pěstuju asi 50 druhů a odrůd jižního ovoce, jako jsou citrusy,fíky, kiwi, tomely,granátové jablka a další. Tyto rostliny pěstuji ve velkých sklenících a je s tím poměrně hodně práce. V minulé době, kdy byl na trhu nedostatek tohoto ovoce, jsme byli v podstatě samozásobitelé. Tomuto koníčku se člověk musí věnovat na plno ať už je v důchodu nebo chodí do práce, chce to svůj čas a ty stovky hodin tam prostě musíte oddělat ať chcete nebo ne.

 1. Máte rád zvířata? Které nejvíce? Máte doma zvířata?

Nic proti zvířatům nemám, ale žádné doma nemáme. Máme okrasnou zahradu a té by dal asi pes hodně zabrat.

 1. Řídíte rád? Co si myslíte o nárůstu aut na našich silnicích. Inklinoval jste někdy k motocyklům?

V mládí jsem měl motocykl do roku 1975, než jsme si koupili auto. Dnes už neřídím rád. Jezdím maximálně po jižní Moravě a když se jedná o delší cestu, tak se  raději nechám zavézt.

 1. Chytil jste zlatou rybku a máte 3 jakákoliv přání, ale nemáte čas na rozmyšlenou, co si budete přát?

Zdraví.

 

Zleva: Josef Dufek mladší a jeho otec Josef Dufek starší

 

Líbil se Vám článek? Registrujte se ZDE  k odběru novinek a budete pravidelně informováni o nových článcích, událostech, tipech i slevách na vína.

Nevíte si rady? Zanechte mi zprávu a já se Vám brzy ozvu.  Jsem tu pro vás

  Můžete využít email či telefon výše. Popřípadě mi můžete zanechat zprávu.