ZPĚT

Moje vinařství

„Každý zná 7 tónů stupnice, ale jen někteří dokáží skládat opery“

Tato slova klasika přesně vystihují vinařství, které si Vám dovoluji představit. Každé z těchto vinařství v sobě ukrývá něco, co se dá nazvat  „Genius loci“, duch místa, jedinečnost, nezaměnitelnost a neopakovatelnost. Jsou to mnou pečlivě vybraná vinařství, a proto si je dovoluji nazvat slovy

„MOJE VINAŘSTVÍ“

Tato vinařství pokrývají všechny 4 vinařské podoblasti moravské vinařské oblasti. Vína z těchto vinařství osobně pravidelně hodnotím a ochutnávám napříč ročníky a za jejich výjimečnost a kvalitu ručím svým vlastním jménem.

Patrik Tomáštík

 

Vinařství

Rajhradské klášterní vinařství

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: znojemská
Vinařská obec: Rajhrad

Historie a tradice jsou slova, která by měla být na žebříčku hodnot na těch nejvyšších příčkách. A když se tato slova vysloví, jakoby ztělesňovala Rajhradské klášterní vinařství. Není to příliš velké vinařství, o to víc se ale odlišují od ostatních výrobců právě v této oblasti. Přísná pravidla, za kterých se mohou vyrábět vína k liturgickým účelům, pramení z daleké historie a mají svou oporu i v bibli. Rajhradské vinařství tato pravidla ctí, a je oprávněna vyrábět taková unikátní vína, jako je Mešní nebo desátkové. Samozřejmostí je i výroba moderních klasických vín, při které jde ruku v ruce moderní technologie s tradicí.

Rodinné vinařství Žídek Popice

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: mikulovská
Vinařská obec: Popice

„Když víno, tak z hroznů, když firma, tak rodinná“. Tak by se dalo charakterizovat rodinné vinařství Žídek. Popice, kde Rudolf Žídek společně se svými syny Radkem a Jaromírem dávají vzniknout neopakovatelným a velkým vínům, mají mnohaletou tradici a na jejich vínech je to znát. Viniční tratě jako Sonberg nebo Svidrunk, jsou milovníkům vín velmi dobře známé. Žídkovi jsou přeborníci zejména ve výrobě sladkých bílých vín a jen těžko byste našli v České republice srovnatelnou konkurenci. Tato sladká vína mají ale i přes svůj vysoký zbytkový cukr, svůj nezaměnitelný charakter a vyvážený poměr kyselin, tak, jak to umějí jen Žídkovi.

Vinařství Pavel Skrášek Perná

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: mikulovská
Vinařská obec: Perná

I malý vinař, může vyrobit velká vína, zejména učí-li se syn od otce, otec od dědečka, pradědečka a tak dále. Vinař Pavel Skrášek z malebné vesničky Perné, která leží na úpatí pálavského pohoří, je toho důkazem. Pálava a její geologické podloží, společně s její jedinečnou polohou, dávají tušit, že se zde budou dít velké věci. Alespoň co se zrodu vín týká. A skutečně, ne nadarmo, je odrůda Pálava, přes její malou výsadbu u nás, jedním z nejoblíbenějších vín jak odborné veřejnosti, tak obyčejných lidí. Vinař Pavel Skrášek Vám tajemství těchto jedinečných vín rád odhalí a jistě nebudete zklamáni.

Vinařství Rudolf Tesařík Prušánky

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: slovácká
Vinařská obec: Prušánky

Za názvem vinařství Morávia víno, se ukrývá vinař s bohatými enologickými zkušenostmi Rudolf Tesařík, společně s jeho synem Martinem. Postupy, jak vyrobit nějaké víno, jsou všeobecně známé. Ruda Tesařík zná ale tajemství, jak vyrobit víno, které je na první doušek snadno rozpoznatelné a Vy hned poznáte, že toto jsou Prušánky. Slova klasika „Každý zná 7 tónů stupnice, ale jen někteří dokáží skládat opery“, sedí Rudovi Tesaříkovi jako ulitá. Tesaříkův ryzlink rýnský nebo Svatovavřinecké, jsou skutečně malou operou. Není víno jako víno a tak zkuste ochutnat víno od Tesaříků a dáte mi za pravdu.

Vinařství Stanislav Konečný Čejkovice

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: velkopavlovická
Vinařská obec: Čejkovice

Za víny od Stani Konečného, stojí především člověk. Člověk s velkým „Č“, ten který věnuje svým vínům a vinohradům veškerý svůj čas, lásku a úsilí a za nic a nikoho se neschovává. Skromnost a poctivost, kterou vtiskuje do každé kapky svých vín, je patrná už na první pohled. Jeho vinařský um je pověstný v širokém okolí u nás i za hranicemi České republiky. Kdyby bylo možné při analytickém rozboru vín stanovit hodnoty jako poctivost, pokora a píle, Staňa Konečný by měl tyto hodnoty určitě jedny z nejvyšších. Ne nadarmo si o tom už šeptají i špačci ve vinohradech, že když červené víno, tak jedině od Stani Konečného z Čejkovic.

Nevíte si rady? Zanechte mi zprávu a já se Vám brzy ozvu.    Jsem tu pro vás

    Můžete využít email či telefon výše. Popřípadě mi můžete zanechat zprávu.