ZPĚT

Moje vinařství

„Každý zná 7 tónů stupnice, ale jen někteří dokáží skládat opery“

Tato slova klasika přesně vystihují vinařství, které si Vám dovoluji představit. Každé z těchto vinařství v sobě ukrývá něco, co se dá nazvat  „Genius loci“, duch místa, jedinečnost, nezaměnitelnost a neopakovatelnost. Jsou to mnou pečlivě vybraná vinařství, a proto si je dovoluji nazvat slovy

„MOJE VINAŘSTVÍ“

Tato vinařství pokrývají všechny 4 vinařské podoblasti moravské vinařské oblasti. Vína z těchto vinařství osobně pravidelně hodnotím a ochutnávám napříč ročníky a za jejich výjimečnost a kvalitu ručím svým vlastním jménem.

Patrik Tomáštík

 

Vinařství

Rajhradské klášterní vinařství

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: znojemská
Vinařská obec: Rajhrad

Historie a tradice jsou slova, která by měla být na žebříčku hodnot na těch nejvyšších příčkách. A když se tato slova vysloví, jakoby ztělesňovala Rajhradské klášterní vinařství. Není to příliš velké vinařství, o to víc se ale odlišují od ostatních výrobců právě v této oblasti. Přísná pravidla, za kterých se mohou vyrábět vína k liturgickým účelům, pramení z daleké historie a mají svou oporu i v bibli. Rajhradské vinařství tato pravidla ctí, a je oprávněna vyrábět taková unikátní vína, jako je Mešní nebo desátkové. Samozřejmostí je i výroba moderních klasických vín, při které jde ruku v ruce moderní technologie s tradicí.

Rodinné vinařství Jedlička Bořetice

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: velkopavlovická
Vinařská obec: Bořetice

Vinařství Jedlička z Bořetic působí na trhu s víny už hezkou řádku let. Vinice v okolí Modrých hor, jsou mezi milovníky vín proslulé a všeobecně známé. Není divu, že vinařství Jedlička, má ve svém portfoliu hned několik odrůd, které vyrábí pod označením VOC, což jsou „Vína originální certifikace“. Není snadné takové víno vyrobit. Vinařský zákon je v tomto směru velmi přísný a neúprosný. Jen vína s neopakovatelným „Terroir“, jsou vhodná k tomu, aby mohla na označení VOC dosáhnout. Nechte se tedy inspirovat i Vy, touto nezaměnitelnou chutí a vůní bořetických vín.

Rodinné vinařství Žídek Popice

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: mikulovská
Vinařská obec: Popice

„Když víno, tak z hroznů, když firma, tak rodinná“. Tak by se dalo charakterizovat rodinné vinařství Žídek. Popice, kde Rudolf Žídek společně se svými syny Radkem a Jaromírem dávají vzniknout neopakovatelným a velkým vínům, mají mnohaletou tradici a na jejich vínech je to znát. Viniční tratě jako Sonberg nebo Svidrunk, jsou milovníkům vín velmi dobře známé. Žídkovi jsou přeborníci zejména ve výrobě sladkých bílých vín a jen těžko byste našli v České republice srovnatelnou konkurenci. Tato sladká vína mají ale i přes svůj vysoký zbytkový cukr, svůj nezaměnitelný charakter a vyvážený poměr kyselin, tak, jak to umějí jen Žídkovi.

Vinařství Pavel Skrášek Perná

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: mikulovská
Vinařská obec: Perná

I malý vinař, může vyrobit velká vína, zejména učí-li se syn od otce, otec od dědečka, pradědečka a tak dále. Vinař Pavel Skrášek z malebné vesničky Perné, která leží na úpatí pálavského pohoří, je toho důkazem. Pálava a její geologické podloží, společně s její jedinečnou polohou, dávají tušit, že se zde budou dít velké věci. Alespoň co se zrodu vín týká. A skutečně, ne nadarmo, je odrůda Pálava, přes její malou výsadbu u nás, jedním z nejoblíbenějších vín jak odborné veřejnosti, tak obyčejných lidí. Vinař Pavel Skrášek Vám tajemství těchto jedinečných vín rád odhalí a jistě nebudete zklamáni.

Vinařství Stanislav Konečný Čejkovice

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: velkopavlovická
Vinařská obec: Čejkovice

Za víny od Stani Konečného, stojí především člověk. Člověk s velkým „Č“, ten který věnuje svým vínům a vinohradům veškerý svůj čas, lásku a úsilí a za nic a nikoho se neschovává. Skromnost a poctivost, kterou vtiskuje do každé kapky svých vín, je patrná už na první pohled. Jeho vinařský um je pověstný v širokém okolí u nás i za hranicemi České republiky. Kdyby bylo možné při analytickém rozboru vín stanovit hodnoty jako poctivost, pokora a píle, Staňa Konečný by měl tyto hodnoty určitě jedny z nejvyšších. Ne nadarmo si o tom už šeptají i špačci ve vinohradech, že když červené víno, tak jedině od Stani Konečného z Čejkovic.

Vinařství Tesařík Prušánky

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: slovácká
Vinařská obec: Prušánky

Za názvem vinařství Morávia víno, se ukrývá vinař s bohatými enologickými zkušenostmi Rudolf Tesařík, společně s jeho synem Martinem. Postupy, jak vyrobit nějaké víno, jsou všeobecně známé. Ruda Tesařík zná ale tajemství, jak vyrobit víno, které je na první doušek snadno rozpoznatelné a Vy hned poznáte, že toto jsou Prušánky. Slova klasika „Každý zná 7 tónů stupnice, ale jen někteří dokáží skládat opery“, sedí Rudovi Tesaříkovi jako ulitá. Tesaříkův ryzlink rýnský nebo Svatovavřinecké, jsou skutečně malou operou. Není víno jako víno a tak zkuste ochutnat víno od Tesaříků a dáte mi za pravdu.

Vinařství Tomáš Hnidák Čejkovice

Země původu: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: velkopavlovická
Vinařská obec: Čejkovice

Vinařství Tomáše Hnidáka, je vskutku velmi malé. To mu ale nebrání, aby se věnoval svým vínům s láskou a pečlivostí, která je malým vinařům na jižní Moravě vlastní. Přestože nedisponuje tou nejmodernější technikou, umí si poradit s nejnovějšími technologickými postupy při výrobě vína tak, že si kvalitou jeho vína nezadají s mnohem známějšími a většími vinařstvími. S každou lahví se doslova piplá a na trh ji nepustí dřív, než je absolutně spokojen.

Nevíte si rady? Zanechte mi zprávu a já se Vám brzy ozvu.Jsem tu pro vás

Můžete využít email či telefon výše. Popřípadě mi můžete zanechat zprávu.