Rajhradské klášterní vinařství

Vinařství v dnešní podobě funguje od roku 2009 a navazuje na staletou tradici, která sahá až k českému králi Přemyslu Otakaru I. a jeho ženě Konstancii, spolu s níž v roce 1222 potvrdil rajhradským benediktinům desátek z vinice v Miroslavi.

Svou polohou, spadá Rajhradské klášterní vinařství do vinařské oblasti Morava a podoblasti Znojemské. Zásadním mezníkem rajhradského vinařství je výsadba vlastních vinohradů v katastru obce Rajhrad v době relativního klidu po husitských válkách a především výstavba mohutných sklepů, realizovaná v letech 1690 – 1692 na popud tehdejšího probošta Placida Novotného. V těchto sklepích probíhá výroba, školení a zrání vína dodnes.

Ve vínech se rajhradští soustřeďují na odrůdovou čistotu a terroirový charakter. Moderní výroba probíhá v nerezu se zráním v klasických dřevěných sudech i sudech barrique. Doménou jsou vína bílá aromatická a minerální ze spraší v Blučině a Rajhradu a červená kořenitá z Dolních Kounic, obce vyhlášené právě svými modrými odrůdami. Vína si můžete vychutnat ve dvou řadách – Classic a Exclusive. V obou z nich jde většinou o pozdní sběry. Vína do jednotlivých řad jsou vyráběna při jejich profilaci během vegetačního cyklu ve vinici, nicméně finální zařazení do jednotlivých řad probíhá až po dokvašení.
O vysoké kvalitě zvolených postupů a celkovém přístupu svědčí ocenění v řadě prestižních soutěží u nás i v zahraničí.

Aktuální produkce vinařství je kolem 100 000 lahví a najdete ho ve vybraných vinotékách a gastronomii. V areálu vinařství najdete vinotéku a degustační sklep s krbem. Logem vinařství je klíč, symbol horenského – vinařského práva, města Rajhrad a atribut sv. Petra, spolupatrona klášterního kostela.

ZPĚT

Vína z Rajhradské klášterní vinařství

Nevíte si rady? Zanechte mi zprávu a já se Vám brzy ozvu.    Jsem tu pro vás

    Můžete využít email či telefon výše. Popřípadě mi můžete zanechat zprávu.