Vinařství Jan Lekavý Dolní Bojanovice

První zmínka o rodokmenu rodiny Lekavých, je uvedena dle dochované kroniky z roku 1673. V té době jich předkové obhospodařovali půdu dolnobojanovského katastru a ze značné části řezali vinice, z čehož vyplývá, že podstatnou částí obživy rodiny Lekavých, byla práce ve vinohradnictví a vinařství. Svědčí o tom taktéž vinařské sklepy – Bůdy v Dolních Bojanovicích.

Vinařství Jan Lekavý z dolních Bojanovic, je sice poměrně malé co do velikost, ale velké, co do přístupu k révě i půdě. Jedná se o vinařství vyloženě rodinného typu, které ještě donedávna používalo ke skladování vína starý historický sklep, který byl vystavěn  kolem roku 1850. V současnosti dochází ale k modernizace sklepního hospodářství v areálu bývalého JZD. Ani starý sklep ale nebyl poslán do starého železa, nýbrž byl vkusně zrekonstruován a nyní slouží k ochutnávkám vín i s možností ubytování.

Ve sklepě u Lekavých, Vám vždy nalijí čistého vína, vyráběného klasickou metodou. Enolog Jan lekavý, záměrně totiž vyrábí svá vína tzv. „postaru“ , tedy bez přidání cizorodých kvasinek, bez případného odkyselování či doslazování a bez podobných zkrášlovadel a dochucovadel. Takto vyrobená vína, jsou naprosto jedinečná a odráží v sobě „terroir“ v pravém slova smyslu. Všechna vína, pochází z vlastní produkce hroznů, vypěstovaných na vinicích o ploše 6 ha. Dominantní odrůdovou skladbu, tvoří zejména odrůdy Sauvignon, Chardonnay a Ryzlink rýnský. Tyto tři odrůdy jsou pro vinařství Lekavý typické, a jsou pěstovány na nejlepších polohách bojanovského katastru. Víno odrůdy Ryzlink rýnský z Dolních Bojanovic se vozilo za vlády Ferdinanda II.  do Vídně na císařský stůl. Později se tento bojanovský ryzlink prodával pod názvem „Císařské víno“, které má vinařství Lekavý též v nabídce. Z dalších zastoupených bílých odrůd stojí za ochutnání zejména Ryzlink vlašský, Müller Thurgau, Rulandské šedé , Rulandské bílé a Veltlínské červené rané. Modré odrůdy jsou zastoupeny převážně Frankovkou, Cabernet Sauvignon, Dornfelder, Cabernet Moravia a André.

ZPĚT

Vína z Vinařství Jan Lekavý Dolní Bojanovice

Nevíte si rady? Zanechte mi zprávu a já se Vám brzy ozvu.